UXbook – دنیایی بسازیم که همه آن را دوست دارند!

UX چیست؟

طبق تعریفی که در ویکی‌پدیا آمده تجربهٔ کاربری (User Experience) به اختصار UX شامل رفتارها، نگرش‌ها و احساسات یک کاربر دربارهٔ استفاده از یک محصول، سامانه یا سرویس خاص است. تجربهٔ کاربری جنبه‌های کاربردی، تجربه شده، اثرگذار به صورت عاطفی، معنادار و ارزش‌مند تعامل انسان و رایانه و مالکیت محصول را در بر می‌گیرد. علاوه بر این، برداشت یک فرد از جنبه‌های مختلف یک سامانه مانند سودمندی، کاربری آسان و کارایی نیز در گسترهٔ تجربهٔ کاربری قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر، تجربهٔ کاربری همان خاطره‌ای است که با استفاده از یک محصول، سامانه یا سرویس در ذهن کاربر نقش می‌بندد.

هم‌چنین تجربهٔ کاربری یک مفهوم پویا است که به طور مداوم در طول زمان با توجه به تغییرات در شرایط استفاده و نیز گسترش یافتن زمینه‌های کاربرد آن، تغییر می‌کند.

داستانِ UX و این واژه های قلمبه

معرفی گروه UXBook

گروه ترجمه کتاب های UX فعالیت خود را در سال ۱۳۹۵ با هدف بومی سازی منابع تجربه کاربری برای طراحان فارسی زبان و با همکاری گروهی از متخصصین تجربه کاربری و طراحی واسط کاربری از شهر های مختلف ایران آغاز نمود . هسته اولیه گروه جهت ترجمه و معرفی کتاب “UX for beginners” به بازار تشکیل شد ، و تا به امروز ترجمه ۳ پروژه دیگر با عنوان‌های “طراحی تجربه کاربری – تعیین راهنمای دقیق و نهایی برای مبتدیان”، “مبانی طراحی تجربه کاربری و بهترین روش ها” و “شیوه های فرآیند طراحی  UX” نیز در قالب کار تیمی در uxbook انجام شده است.

 

تیم UXBook در درباره خود میگوید:

تجربه کاربری = موفقیت کسب و کار

دنیایی بسازیم که همه آن را دوست دارند!

این علم را با همدیگر یاد بگیرم!!

 

همه ما در هر لحظه از زندگی و در هرجایی که باشیم در حال تجربه کردن و ساختن تجربه برای دیگرانیم در اینجا منظورمان از تجربه داشتن سابقه کار و دانش فوق العاده نیست، تجربه همان حس و برداشتی است که در انجام حتی ساده ترین اتفاقات، تصمیم ها و امور روزانه به دست می آوریم. در حقیقت همه ما کاربران، مصرف کنندگان و مشتریانی هستیم که تجربه برایمان ساخته میشود اما چه کسانی این تجربه را برای ما می‌سازند چه کسانی مسئول خوب بودن و یا تلخی یک تجربه را دارند؟

در دنیای امروز با رشد کسب و کارهای آنلاین که ارتباط مستقیم با تصمیمات آنی و سریع کاربران دارد و در حقیقت کاربر و یا مشتری قلب تپنده کسب و کار است موضوع چگونگی و کیفیت ساختن این تجربه پررنگتر شده است تا جایی که صاحبان کسب کار این موضوع را یکی از ابزار های اصلی رسیدن به اهداف کسب و کار خود در نظر دارند. اما برای ساختن این تجربه خوب و همراستا با اهداف کسب و کار، نیاز به داشتن دانش فراوان از شیوه های شناخت کاربران و نیازهای ایشان، همراستا کردن نیازهای کاربر با اهداف کسب و کار، شیوه های پیاده سازی فرآیند ها تا ایجاد یک تجربه رضایت بخش برای کاربران و بسیاری از اطلاعات دیگر داریم، خوشبختانه امروزه در دنیای مدرن برای کسب این دانش هزاران هزار منبع از جمله کتاب و مقاله و مالتی مدیا ساخته شده است.

تیم یوایکس بوک با تکیه بر دانش و تجربه اعضای آن که همگی جزو پیشروان فعال در زمینه تجربه کاربری هستند سعی در توسعه و بومی سازی منابع تجربه کاربری دارند تا بتواند گامی بزرگ در کمک به کسب و کارها برای ساخت تجربه بهتر برای مخاطبانشان بردارد.در این راستا اقداماتی نظیر ترجمه و انتشار کتاب، انتشار مقالات، ویدیو و پادکست بر اساس تجربیات متخصصان بومی، ترجمه و انتشار انواع مالتی مدیا، برگزاری همایش‌ و هرآنچه بتواند گامی مثبت در بهبود تجربه کاربران بردارد را در برنامه کار خود قرار داده است.

”معرفی uxbook به قلم محیا اسداللهی / کارشناس ارشد طراحی تجربه کاربری در دیجی کالا و دیجی استایل“

 

برای تهیه و آگاهی از کتاب‌های منتشر شده یا در دست ترجمه و آشنایی با تیم uxbook به سایت http://uxbook.org مراجعه کنید.


ارسال شده در 05 خرداد 1397
برچسب ها: ,

یک دیدگاه برای “UXbook – دنیایی بسازیم که همه آن را دوست دارند!”

  • سلام و درود بر شما.
    ممنون برای حمایت خوبتون. امیدواریم محتوای خوبی رو برای آموزش طراحان تجربه کاربری، ارائه کنیم و هر روزه شاهد پیشرفت سطح کیفی تجربه کاربران در برنامه ها و سرویس ها باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *