اصول قیمت دهی برای فریلنسرها

پیدا کردن شانس ارسال پیشنهاد قیمت برای یک پروژه بزرگ، آرزوی هر فریلنسر است. اما این رویا می‌تواند به یک کابوس تبدیل شود زمانی که خریدار برای پروژه حدود قیمت مشخص نکرده است  و شما مجبورید شخصا قیمت را تخمین بزنید. اینکه تصمیم بگیرید در ازای انجام پروژه چه مبلغی باید دریافت کنید گاهی می‌تواند خیلی سخت باشد.

اگر قیمت را اشتباه تخمین بزنید، ممکن است یک پروژه خوب را از دست بدهید و به اندازه کافی کار برای انجام نداشته باشید. یا بدتر از آن، پروژه را با مبلغی بسیار کم بدست آورید و مجبور شوید  آن را با نرخی تکمیل کنید که حتی پاسخگوی هزینه‌های شما هم نیست.

بر اساس گفته های بالا و به جهت افزایش شانس شما در تصاحب پروژه هایی با قیمت مناسب، چند توصیه مهم و کاربردی خدمت شما ارائه می شود.

csbx39wwsaiib8bny4df

 

حداقل نرخ دستمزد خود را مشخص کنید

این قسمت کار می‌تواند تا حدی پیچیده باشد، اما تنها کافی است یکبار این کار را انجام دهید و آن را برای سایر پروژه‌هایتان نیز اعمال کنید. ایده این است که کلیه‌ی هزینه هایی که برای انجام این کار متحمل می‌شوید را تخمین بزنید و محاسبه کنید که حداقل مبلغی که باید بدست آورید تا درآمد و هزینه سر به سر شود چقدر است .

 

تمامی هزینه‌های خود را محاسبه کنید

توجه کنید که منظور از تمامی هزینه‌ها تنها هزینه‌هایی که به کارتان مربوط می‌شود نیست. ما در مورد درآمد پایه ای که باید داشته باشید تا چرخ زندگی را بچرخانید صحبت می‌کنیم.  بعضی از افراد تنها بر روی هزینه‌های کسب و کار تمرکز می‌کنند، اما شما یک شخص هستید و من ترجیح می‌دهم بر روی هزینه‌های کلی یک شخص برای زنده ماندن تمرکز کنم. در نهایت اولویت همین است.

به عنوان مثال، مخارج ماهیانه من 1 میلیون تومان است، که شامل چیزهایی شخصی مثل اجاره، هزینه تفریح، حمل و نقل و غذا، به اضافه هزینه کسب و کار مثل تجهیزات و لوازم التحریر نیز می‌شود، به اضافه یک مقدار هزینه برای کمی تفریح و لذت بردن از زندگی.

بنابرین برای سر به سر کردن مخارج، من نیاز دارم که هر ماه 1 میلیون تومان درآمد داشته باشم، درسته؟ نه – سهم مالیات را فراموش نکنید. اگر فرض کنیم که حدود 9% از این مبلغ را برای مالیات از دست بدهم، من باید درآمدی حدود 1,100,000 تومان در ماه داشته باشم – که حدود 1 میلیون تومان از آن برای سایر مخارج باقی بماند. 1100000 * 12 درآمد سالیانه من برابر می‌شود با13,200,000 تومان.

به یاد داشته باشید، این هدف شما نیست. این مبلغ حداقل هزینه‌ای است که باید برای گذراندن زندگی بدست آورید.( و همچنین به خاطر داشته باشید، این اعداد تنها مثال هستند- هزینه زندگی کاملا به شرایط زندگی شما بستگی دارد. )

 

تعداد ساعت‌هایی که در ازای آن‌ها درآمد کسب می‌کنید را بدست آورید

حالا در نظر بگیرید که چند ساعت در هفته باید کار کنید. اما در اینجا منظور تنها ساعت‌هایی است که در ازای آن حق‌الزحمه دریافت می‌کنید به عنوان مثال، پروژه یک مشتری مشخص که در ازای آن حق الزحمه دریافت می‌کنید.

به خاطر داشته باشید (به خصوص اگر شما به تازگی کار خود را شروع کرده باشید) نیاز دارید که مدت زمانی را صرف بازاریابی، جستجوی کار، ساختن رزومه و … کنید. بنابرین حتی اگر برای 40 ساعت کار درهفته برنامه‌ریزی کرده باشید، شاید فقط 20 ساعت از آن صرف کار مستقیم بر روی پروژه شود. شما نمی‌توانید برای مدت زمانی که صرف به روز رسانی وب سایت خود یا شبکه‌سازی در لینکداین کرده‌اید دستمزد دریافت کنید.

بنابراین 20 ساعت در هفته را در نظر می‌گیریم، 50 هفته در سال (شما حداقل به 2 هفته تعطیلات در سال نیاز دارید!)، پس شما 1000 ساعت کار قابل پرداخت دارید.

حالا عدد اول را بر عدد دوم تقسیم کنید. 13,200,000 تومان تقسیم بر 1000 می‌شود13200 تومان در هر ساعت.

این رقم عددی است که از این به بعد در هر پروژه‌ای باید اعمال کنید (در خواست دهید). برای یک مورد مشخص که انجام پروژه حدود 30 ساعت زمان نیاز دارد، ما باید 13500 تومان برای هر ساعتی که توقع داریم بر روی پروژه وقت بگذاریم محاسبه کنیم. مینیمم قیمت محاسبه شده برای این پروژه 396000 تومان خواهد شد. قیمت نهایی مطمئنا بالاتر خواهد بود، اما بهتر است که با یک قیمت پایه شروع کنیم.

 

در مورد رقابت تحقیق کن

در روزهای آغازین فریلنسری شما مجبور هستید که قیمتی نسبتا پایین و رقابتی را به خریداران پیشنهاد دهید، اما این رویه نباید برای شما تبدیل به یک عادت یا باور شود. شما می بایست به تدریج و طی بازه های شش ماهه یا یکساله و با در نظر گرفتن سوابقی که از خود بر جای گذاشتید، نرخ دستمرد خود را اندکی افزایش دهید.

متاسفانه، این تنها و اولین قدمی است که فریلنسرها برمی‌دارند. زمانی که کارم را شروع می کنید، بر اساس قیمتی که فکر می‌کنید رقابتی و استاندارد است پیشنهاد قیمت می‌دهید و همیشه از درآمد کمی که دارید ناراضی هستید.

البته این نکته مهم را هرگز فراموش نکنید که پذیرش قیمت رقابتی شما از سوی خریدار، لزوما به معنای ارزان فروشی خدمات شما نیست و در نهایت برای شما سابقه و تجربه بیشتر به ارمغان می آورد که همین سوابق به زودی برای شما تبدیل به پول نقد خواهد شد.+

 

پول همه چیز نیست

یک نکته: هیچ نرخ استانداردی برای نوشتن ( یا طراحی، یا هر زمینه‌ی دیگری) وجود ندارد. دستورالعمل‌های عمومی وجود دارد، اما قیمت به طور گسترده به نیاز خریدار و منابع، میزان تجربه شما، نوع شغلتان و مجموعه‌ای از گزینه‌های دیگر بستگی دارد. حتی برای کاری به سادگی نوشتن یک مطلب برای وبلاگ، بسته به نوع درخواست “نرخ استاندارد” می‌تواند از 20 هزار تومان تا 200 هزار تومان متغییر باشد.

مثل اینکه بپرسید “نرخ استاندارد” یک گردنبند چقدر است؟ در یک جواهر فروشی لوکس می‌تواند چندین میلیون تومان باشد، اما در یک مغازه بدل فروشی معمولی می توان آن را با چند هزارتومان خرید. بخش زیادی از قیمت بالای گردنبند به دلیل کیفیت الماس‌ها و زیبایی آن است، اما فقط همین نیست: قیمت بالای آن همچنین به خاطرموقعیت تجاری، احساس مشتری، قدرت تبلیغات و … است.

به عنوان یک مثال دیگر، من این مطلب را در شیراز می‌نویسم. جایی که می‌توانید بدون پرداخت هیچ پولی از بازار وکیل دیدن کنید. اما تعداد زیادی آثار تاریخی دیگر وجود دارد که برای  بازدید از آن‌ها باید بلیط تهیه شود. کسانی که آثار تاریخی دیگر را مدیریت می‌کنند نمی‌گویند که بازار وکیل مجانی است و ما برای رقابت با آن نباید هزینه‌ای دریافت کنیم. آن‌ها بلیطی را با قیمت مشخص را در نظر می‌گیرند و اعتقاد دارند که مردم مایل خواهند بود که آن مبلغ را پرداخت کنند.

پس لطفا فقط به قیمت توجه نکنید و فکر نکنید که باید با هر کسی کار کنید. اگر چه، هنوز نیاز دارید که بازار و رقبا را به حساب بیاورید. از این راه می‌توانید متوجه شوید که بقیه مردم چقدر درآمد کسب می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

چگونه شانس خود را برای بدست آوردن پروژه افزایش دهیم
علت قیمت پایین برخی پروژه‌ها در سایت‌های فریلنسینگ چیست؟


ارسال شده در 06 آبان 1394
برچسب ها: , , , ,

17 دیدگاه برای “اصول قیمت دهی برای فریلنسرها”

 • خیلی مطلب مفیدی بود،ازتون ممنونم.
  نه فقط به قیمت دادن تو کار، بلکه به هدفدار شدن زندگی کمک میکنه. اما متاسفانه به نظر من هنوز که هنوزه برخی کارفرماها دنبال قیمت پایین هستند نه کیفیت مطلوب، این موضوع رو توی چند مورد آخری که خودم قیمت دادم دیدم. با این شرایط اگر ما هم حاضر به انجام کار با قیمت پایین نباشیم مجبوریم کل ماه رو بیکار بمونیم.
  تشکر مجدد از مطلب مفیدتون.

 • عرض سلام و ادب خدمت شما.
  ای کاش گفته‌های شما در واقعیت قابل اجرا بود. فرمایشاتون کاملا درسته ولی عملی نیست. من از سال 96 تا کنون عضو این مجموعه هستم ولی بخاطر قیمتهای بسیار پایینی که پیشنهاد میشه حتی یک پروژه را انجام ندادم امیدوارم نظارت درستی بر این امر صورت بگیره. موفق باشید.

  • گرفتن اولین پروژه در فضای فریلنسری همیشه سخت است. این مورد مختص ایران نیست. با دشواری هایی که شما با آن روبرو هستید به هیچ وجه بیگانه نیستیم، اما دلیل تفاوت قیمت ها شناور بودن این بازار و عرضه و تقاضایی است که مابین
   طرفین وجود دارد و این یکی از خصیصه های مدل کسب و کاری فریلنسری است.

 • ای کاش، حداقل قیمت ثابتی وجود داشت که حد نرخ‌شکنی محدود می‌شد از نظر شما ترجمه‌ی متن تخصصی با شکل و فرمول، کلمه‌ای 6 تومن بی‌ارزش کردن کار نیست؟ به امید بهبودی این وضعیت اسفبار

 • من هم با دوستان موافقم. به هر حال ارزش گذاری بید متناسب با کیفیت کار و زمان صرف شده باشه. فری لنسر از سرمایه تخصص و وقتش داره خرج می کنه، نباید حقش پایمال بشه.

 • باسلام و وقت بخیر؛
  با اصول قیمت دهی کاملا موافق هستم. در قیمت دهی باید وقت و انرژی ای که صرف خواهد شد در نظر گرفته شود. عده ای که قیمت های بسیار پایینی می دهند بعدا متوجه خواهند شد که کارشون جز بیگاری چیز دیگری نبوده و با این همه تلاش حتی نتوانسته اند از پس مخارجشان بر بیایند.

 • نظر شخصی من اینه که باید یک کف قیمت بزارین برای هر پروژه که هیچکس نتونه از اون قیمت کمتری بگه.
  با وضع الان این ابهام پیش میاد که شاید این پروژه ها که با این قیمت ها که به معنای واقعی کلمه بیگاری هستن تایید و انجام میشن، شاید اصلا وجود خارجی ندارن و همش نمایش باشه. کم ندیدیم از این مدلا در سایت های مختلف…
  امیدوارم این کار رو انجام بدین تا علاوه بر همه ی فوایدش، این ابهام رو هم رفع کنید.

 • مطلب جالبی است. ممنون از سرکار خانم قصرفخری
  قیمت گذاری در کار های خدماتی از دشوارترین مباحث قیمت گذاری است چون کیفیت (محصول)کار بعد از انجام کار مشخص خواهد شد و این برای سفارش دهند یا کار فرما ریسک به همراه داشته و مجری هم نمی تواند به سادگی کارفرما را متقاعد نماید. مخصوصا وقتی که اولین بار است که با یک مجری خاص وارد مذاکره یا معامله می شود که سابقه زیادی ندارد. در هر صورت برای دوستانی که تازه و ارد بازار خدمات می شوند باید مبنا و فرمولی باشد که بتوانند بر اساس آن ارزش ریالی کار خود را ارزیابی کنند. به نظر من پیشنهاد جالبی از طرف سرکار خانم مطرح شده.
  البته بدیهی است که دوستان با تجربه تر فرمولهایی مخصوص به خود برای این ارزیابی دارند.

 • با سلام به نظر من اگر آدم روی ایده کسب وکار خودش تمرکز داشته باشه خیلی بهتر از اینه که برای بقیه پروژه‌های با قیمت کمتر انجام بده

 • کسی منو مجبور به فریلنسری نکرده ولی :
  بردگی خوبه یا بردگی کشیدن ؟
  اگر مواد مخدر خوب بود، مواد فروش هم معتاد میشد در صورتی که اکثرا خودشون نمیکشن
  اگر فریلنسری خوب بود ، افرادی که سایت پارس کدرز رو ساختن به فریلنسری ادامه میدادن نه اینکه پورسانت گیری رو در پیش بگیرن 🙂

  • ماهیت دنیای فریلنسینگ با رقابت عجین شده و باید این رو پذیرفت. ضمن اینکه همه فریلنسرها در پلتفرمهای فریلنسری مثل پارسکدرز فعال نیستن و خودشون بیرون تعامل دارن. این یعنی فریلنسری مترادف با پارسکدرز و پونیشا و امثالش نیست. همچنین خصایص لازم برای فعالیت در این بخش با مدل استخدامی تفاوت داره. در این خصوص توضیحاتی داده شده:

   علت قیمت پایین برخی پروژه‌ها در سایت‌های فریلنسینگ چیست؟

   من حامد تکمیل مدیراجرایی پارسکدرز سالهاست که فریلنسرم و هنوزم هستم. من به کررات به پروژه های فنی و استارتاپی کمک می کنم، مشاوره فنی و مارکتینگ میدم و حتی دست به کد هم میشم. آقای قصرفخری دیگر همبنیانگذار پارسکدرز هم در دو پروژه خارجی هنوز فریلنسر هست. باور ندارید در اینستاگرام به ایشان پیام دهید و از ایشان سئوال بپرسید. همین فعالیت فریلنسری و سوابقم بود که باعث شد مدیر پارسکدرز بشم و چند مورد دیگه.

   نکته ای که وجود داره اینه که شما در دنیای فریلنسری وقتی ادامه میدی دارای شهرت و نمونه کار و یک کلام برندینگ بهتری میشی و این باعث میشه که به صورت تصاعدی به شما پروژه ارجاع بشه تا حدی که وقت سر خاروندن نداشته باشی. اگر فریلنسینگ از زمان مناسبش که به اعتقاد من زمان دانشجویی هست شروع بشه وقتی که مثلاً شخص فریلنسر بشه 30 سالش کلی سابقه کار ایجاد کرده و پروژه های بزرگتر و بسیار بهتری بهش پیشنهاد میشه یا حتی استخدامی.

   ضمن اینکه در یک بیمارستان همواره نیاز به رییس هست و نمیشه گفت رییس بیمارستان اگر طبابت خوب بود نمی رفت رییس بشه.

   چون خود ما فریلنسر بودیم و هستیم می دونیم فریلنسر با چه چالش هایی روبرو هست. من تلاشی برای اینکه بگم دلخوری یا ناراحتی شما به حق نیست ندارم.

 • وقتی سقف بر اساس عرف تعیین نشه. فقط اشخاصی که خیلی تازه کارن یا کیفیت کارشون پایینه کارو با این قیمتهای پایین قبول میکنن. اینجوری سایت به تدریج معروف میشه به متخصصهای ناتوان و کیفیت پایین. تو قضیه پایان نامه که قیمتها سالهاست تو موسسات مشخصه و جالب بود امروز دیدم کارفرماها نصف قیمت موسسات رو پیشنهاد دادن! به نظرم فقط یه دانشجوی ارشد کارشون رو با این قیمت قبول میکنه. چون متخصص با تجربه بالاخره انقد شناخته شده هست که مجبور نشه قیمتهای نامعقول بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *